Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Şubat (171)      Ocak (191)      Aralık (151)      Kasım (137)

Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası D&O-Sigortası

Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası D&O-SigortasıSayfa Sayısı
:  
214
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2019
ISBN NO
:  
9786053009269

60,00 TL


Yöneticilerin sorumluluk sigortası, günümüzde yaygın olan şekli ile 1930’larda ABD’de uygulanmaya başlamıştır. Gelişimini söz konusu ülke sigorta piyasasının etkisinde sürdürse de, kısa süre de Kıta Avrupası hukuk sisteminin hakim olduğu ülkelerde de yoğun şekilde uygulanmaya başlamıştır. Türkiye’de, sigorta sektöründeki uzmanlar dışında, henüz pek de fazla tanınmayan söz konusu sigorta türüne, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 361. maddesi ile eksik de olsa değinilmiş ve madde gerekçesindeki ifade ile uygulanmasına yönelik ilk çekingen adım atılmıştır.


 


Yöneticilerin sorumluluk sigortası, anonim şirket ya da bağlı (yavru) şirketi tarafından, esasen yöneticilerin tümü lehine iç ilişkide şirketin kendisine ve dış ilişkide üçüncü kişilere karşı söz konusu olan kusura dayalı s ınırsız kişisel sorumluluklarından doğan risk bakımından sigorta himayesi sağlamak için yaptırılır.


 


Yöneticilerin sorumluluk sigortası talep esaslı olarak akdedilmektedir. Yöneticilerin sorumluluk sigortasında temel içerik, üçüncü kişilerin sigortalının organ faaliyetlerinden kaynaklanan haksız taleplerine karşı koyma ve bilhassa haklı taleplerin tazmin suretiyle tatmini hususlarında yöneticiye himaye sağlanmasıdır.


 


Yöneticilerin sorumluluk sigortasının konusunu, sigortalının yönetim faaliyetini yerine getirirken işlemiş olduğu bir yükümlülük ihlali nedeniyle özel hukuk içerikli sorumluluk hükümleri temelinde yalın bir malvarlığı zararı için 3. kişi tarafından ileri sürülen tazminat talebi oluşturur. D&O poliçesi kapsamında bir malvarlığı zararının korunabilmesi için yöneticinin “yönetici” sıfatı ile işlenmiş bir yükümlülüğün ihlalinden kaynaklanması gerekmektedir.


 


 


Bu çalışmada, anonim şirket yöneticilerinin sorumluluk sigortasına ilişkin olarak kapsamlı bir genel bakış sunulması hedeflenmiştir.