Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Eylül (190)      Ağustos (118)      Temmuz (128)      Haziran (104)

Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yönlerine Dair Lahey Sözleşmesi Kapsamında Çocuğun Mutad Meskeni Kavramı

Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yönlerine Dair Lahey Sözleşmesi Kapsamında Çocuğun Mutad Meskeni KavramıSayfa Sayısı
:  
331
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2020
ISBN NO
:  
9786053009382

68,00 TLMutad  mesken  kavramı,  maddi  olgulara  dayandığından  fiilî  ve  gerçek durumu yansıttığından ve yerleşim yeri kavramı gibi yoruma  açık bir hukukî kavram olmadığından milletlerarası hukuka ilişkin belgelerde ve devletlerin millî düzenlemelerinde tercih edilmiştir. Başlangıçta ispatı ve tanımlanması kolay olduğu düşünülmüş ancak zaman  geçtikçe bu kavramın sınırlarının tespiti bakımından farklı görüşler ve  farklı uygulamalar ile karşılaşılmıştır.


 


 


Bu kavram, Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Yönlerine Dair  Lahey Sözleşmesi bakımından da önem arz etmektedir. Çocuğun mutad  meskeni, Sözleşmenin uygulama alanından, yer değiştirme veya alıkonmanın hukuka aykırı olup olmadığının tespitine kadar birçok konuda temel belirleyici ölçüt olduğu nazara alındığında, bu kavramın tespitine  ilişkin olan belirsizliğin giderilmesi gerekmektedir. Çocuğun mutad meskeni her somut olay bakımından millî mahkemelerce değerlendirileceğinden konu ile ilgili milletlerarası mahkeme kararlarının önemi büyüktür.  Türk hukuku bakımından da bu konu, yargı kararlarında ve öğretide tartışma konusu olmuştur. Bu çalışma, Sözleşmede düzenlenen çocuğun mutad meskeni kavramının milletlerarası içtihat hukuku ve öğreti çerçevesinde önemi ve tespitine ilişkin değerlendirmeleri içermektedir.