Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Temmuz (15)      Haziran (85)      Mayıs (54)      Nisan (96)

Parlamento Hukuku

Parlamento HukukuSayfa Sayısı
:  
312
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2020
ISBN NO
:  
9789750262616

68,00 TL


"Parlamento Hukuku" isimli kitap, bu alanda ilk kitap olmasının yanı sıra, genel geçer kaynak niteliğine de kavuşmuştur. Ülkemizde 2017 yılında gerçekleştirilen, şekil bakımından kısmi ancak maddi yönden radikal ve dönüştürücü bir Anayasa değişikliği sonrası, başkanlık sisteminin kendine özgü bir modeline geçilmiştir.


 


"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" adı verilen Türk tipi hükümet sistemi, "belirgin kuvvetler ayrılığı" ve "güçlü parlamento" esasları doğrultusunda, siyasi sistemin ana aktörlerinin işlerliğini geliştirme genel hedefine yönelmiştir.


 


Yeni hükümet sistemine sancılı geçiş sürecinde gereken yeni bir TBMM İçtüzüğü hala yapılamamıştır. Ancak, Anayasa, ilgili kanunlar ve TBMM İçtüzüğü'nde yapılan kısmi değişiklikler, hükümet sistemiyle birlikte tanımlanan bütün terimler üzerinde "ezber bozan" sonuçlar doğurmuştur. Hükümetin temsili, kanun tasarısı, sözlü soru, öngörüşme, gensoru, başbakan gibi sözcükler yasama dilinden tamamen çıkmıştır.


 


Bu anlamda gerçekleştirilen zorunlu nitelikteki bazı kısmi içtüzük değişiklikleri ışığında, önceki baskıda yer alan yasama ilke ve kavramları ile kurumsal işleyiş tüm boyutlarıyla bu yeni baskıda gözden geçirilmiştir.


 


 


Konu Başlıkları


Genel Esaslar


Yasama Dili ve Çalışma Düzeni


Yasama ve Denetim İşlemleri ve Uygulamaları