Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Temmuz (15)      Haziran (85)      Mayıs (54)      Nisan (96)

İnsan Öldürme ve Yaralama Suçlarında Faildeki Kast

İnsan Öldürme ve Yaralama Suçlarında Faildeki KastSayfa Sayısı
:  
408
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2020
ISBN NO
:  
9789750262197

93,00 TLİnsan öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın belirlenmesi, hükmedilecek ceza bakımından önemlidir. Failin iç dünyasıyla ilgili kastını, ancak dışa yansıyan hareketlerindeki ölçütler sayesinde öğrenmek mümkündür. Fail, tokat atar mağdur yere düşüp başını çarpar ve ölür; kastı yaralamaya yönelik olan bu durumda istenmeyen ölüm meydana gelmiştir. Fail, öldürücü darbeyi vurmuş fakat mağduru hastaneye yetiştirip ölümden kurtarmıştır. Ya da hedeflediği kişi yerine bir başkasını öldürmüştür. İnsan yaşamına son verilmesi ile insan vücuduna zarar verilmesi suçlarının isabetli bir biçimde nitelendirilmesi suretiyle, suça denk ve faile uygun ceza saptanması mümkün olabilecektir.


 


Kitapta, özellikle öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın niteliği yönüyle uygulayıcı tarafından yapılacak hukuksal değerlendirmenin isabetli olması amaçlandığı için "yanılgılı uygulamalardan" ayrıntılı biçimde söz edilmektedir.


 


Kitabın bu yeni baskısında; "Öldürmeye Teşebbüs ve Yaralamada Kast Yönüyle Tartışma - Tanı -Uygulama" ve "Öldürme ve Yaralama Suçlarında Ceza Belirlemede Uygulama Hataları" başlıklı bölümlere yeni eklemeler yapılarak içerik genişletilmiş ve yeni Yargı kararlarıyla güncellenmiştir.


 


Konu Başlıkları


Kastın Yönüne İlişkin Yargıtay ve Öğreti Görüşleri


Ateşli – Ateşsiz – Kesici ve Ezici Aletle İşlenmiş Suçta Kast


Kast Yönüyle Tartışma (Tanı ve Uygulama)


Ceza Belirlemede Uygulama Hataları


 


Güncel Yargıtay Kararları