Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Temmuz (10)      Haziran (105)      Mayıs (68)      Nisan (89)

Ceza Muhakemesi Hukukunda İspat ve Şüphe

Ceza Muhakemesi Hukukunda İspat ve ŞüpheSayfa Sayısı
:  
275
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2016
ISBN NO
:  
978-975-02-3761-4

67,90 TL

Sanığın bir suçtan cezalandırılabilmesi için maddi gerçeğe ulaşılması yani, suçun şüpheye yer vermeyecek şekilde ispatlanmış olması gerekmektedir. Maddi sorunla ilgili şüphenin yenilemediği noktalarda, modern hukuk devletleri için evrensel hukuk ilkesi haline gelmiş olan "şüpheden sanık yararlanır ilkesi" bir hüküm verme kuralı olarak uygulanmaktadır. İlkenin uygulanması ispat ve şüphe ilişkisine bağlıdır. Şüphe; soyut, en azından kanuni metinlerde genel geçer tanımlaması ve derecelendirilmesi yapılmamış, matematiksel bir formüle bağlanamayan bir kavramdır. Bu nedenle hüküm, akıl ve mantık kurallarını takip ederek delillerin serbest değerlendirmesi ve vicdani kanaat ile verilse de şüpheye ilişkin değerlendirme yargılama makamının sübjektif kanaatinden başka bir şey değildir.

Ceza muhakemesinde soruşturma başlatmada, kamu davası açmada, koruma tedbirlerine başvurmada ve vicdani kanaat oluşturmada kullanılan şüphe kavramı ve dereceleri doğrudan kişi hak ve özgürleri ile yakından ilgili olmasının yanında toplumda adaletin sağlanması ve düzenin devamı için de çok önemli yer teşkil etmektedir.

Bu kitap'ta; ceza muhakemesinin en zor kavramlarından olan ispat ve şüphe kavramları ile ispat araçları, yükü, türleri, sistemleri, kapsam ve ilkeleri açıklanmış, ceza muhakemesi sistemlerine göre ispat hukukunda yenilmesi gereken şüphe, şüpheden sanık yararlanır ilkesinin tarihi gelişimi, ilkenin kaynakları, ceza muhakemesi safhalarına ve hüküm çeşitlerine göre ilkenin uygulaması içtihatlardan örneklerle incelenmiş, ortaya çıkan sorunlar ve hatalara değinilmiştir.

Konu Başlıkları
    Ceza Muhakemesi ve İspat
    İspat Hukukunda Şüphe
    Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi