Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Ağustos (0)      Temmuz (128)      Haziran (105)      Mayıs (67)

Konut Finansmanı ve Değerlemesi

Konut Finansmanı ve DeğerlemesiSayfa Sayısı
:  
157
Kitap Ölçüleri
:  
16x23 cm
Basım Yılı
:  
2014
ISBN NO
:  
978-605-3331-17-9

0,00 TL

Bu ürün şu anda stoklarımızda yok!
Yazarın diğer ürünlerine gözatmanızı tavsiye ederiz...SUNUŞ


 


Konut açığı sorunu, uzun yıllardır Türkiye'nin önemli ekonomik ve sosyal meseleleri arasında yer almaktadır. Yıllarca devam eden hızlı şehirleşme sürecinin ivmelendirdiği bu önemli sorunun çözümüne yönelik olarak genel ve etkili bir konut finansmanı sisteminin geliştirilememiş olması, nüfus artışıyla birlikte bu sorununun giderek daha da büyümesine neden olmuştur.


 


2000'li yıllar, Türkiye'de hem konut hem de konut finansmanı piyasanın oldukça canlı olduğu ve hızlı gelişim gösterdiği bir dönem olmuştur. 1999 Gölcük depremi sonrası mevcut konut stokunun depreme dayanıklılığı konusunda ortaya çıkan tartışmalar sonucunda yeni ve daha dayanıklı konut talebi artmış, ayrıca 2002 yılından itibaren yakalanan uzun soluklu ekonomik büyüme sürecinin etkisiyle yaşanan sosyo-ekonomik değişimle birlikte nitelikli konut talebi de hızla yükselmeye başlamıştır. Konut yatırımlarının hanehalkı açısından geleneksel olarak önemli bir tasarruf değerlendirme aracı olması da, konut piyasasında yaşanan canlılığı arttıran etkenlerden biri olmuştur. Bu süreçte ekonomide sağlanan (göreli) istikrar ortamı ve özellikle enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüş seyri ve uluslararası likidite bolluğu, doğal olarak konut finansmanı olanaklarını da genişletmiştir. 2007 yılında yürürlüğe giren ipotekli konut finansmanı kanunu da, konut finansmanı piyasasındaki büyümeye ayrı bir ivme kazandırmıştır. Türkiye'de konut finansmanı sisteminde yaşanan bu gelişmeler, ipotekli konut kredisi sürecinin vazgeçilmez bir aşaması olan konut değerlemesini de çok daha önemli hale getirmiştir.


 

Finans literatürünün önemli araştırma alanları olan konut finansmanı ve konut değerlemesi konularının ve bu kapsamda Türkiye için bazı önerilerin ele alındığı bu çalışmanın araştırmacılara ve öğrencilere katkı sağlamasını temenni ediyorum. Bu vesileyle başta üzerimde emekleri bulunan değerli hocalarım Prof. Dr. Gültekin Rodoplu ve Prof. Dr. Orhan Göker'e ve kitabın yayına hazırlanması ve basımı sürecindeki özverili çalışmalarmdan dolayı Beta Basım Yaym Dağıtım A.Ş. çalışanlarına gönülden teşekkür ederim.

 


Dr. Ebubekir AYAN


 


KONU BAŞLIKLARI                                                                                                                                                                      


 


Konut Finansmanı


Türkiye’de Konut Finansmanı


Gayrimenkul Kavramı ve Konut Değerlemesi


Konut Değerleme Yaklaşımları


Örnek Uygulama