Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Mayıs (54)      Nisan (89)      Mart (152)      Şubat (207)

Ali Tezel İle Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı - İş Ve Sosyal Güvenlik Hukuku Eğitim Notları

Ali Tezel İle Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı - İş Ve Sosyal Güvenlik Hukuku Eğitim NotlarıSayfa Sayısı
:  
500
Kitap Ölçüleri
:  
16x23 cm
Basım Yılı
:  
2010
ISBN NO
:  
994445802-3

0,00 TL

Bu ürün şu anda stoklarımızda yok!
Yazarın diğer ürünlerine gözatmanızı tavsiye ederiz...

ALİ TEZEL


1966\\\\\\\′da Ödemiş\\\\\\\′te doğmuştur. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümünü bitirmiştir. 1995-2008 yılları arasında SGK kurumunda müfettişlik görevinde bulunmuştur.2007 yılında kurumda grup başkanlığı yapmıştır. 1996 Eylül ayından bu yana Akşam Gazetesinde \\\\\\\"Çalışma Hayatı\\\\\\\" proramı ile \\\\\\\"Sosyal Güvenlik Köşesi\\\\\\\′ ni\\\\\\\" ve NTV televizyonunda \\\\\\\"Çalışma Hayatı\\\\\\\" programını hazırlayıp sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Genel Başkanıdır. Çok sayıda dergide ve gazetede makaleleri yayınlanmıştır. Alanında yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunmaktadır.
MÜJDAT SAKAR

1978\\\\\\\′de istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi\\\\\\\′nde lisans öğrenimini tamamladı. 1987\\\\\\\′ de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü\\\\\\\′nde savunduğu \\\\\\\"Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde Yaşlıların Korunması\\\\\\\′ konulu teziyle Hukuk Doktoru 1990\\\\\\\′da iş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Doçenti, 1995\\\\\\\′de Profesör oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümünde Bölüm Başkanlığı yaptı. Halen Marmara Üniversitesinde öğretim üyesidir.

MUSTAFA KURUCA

1969\\\\\\\′ da Giresun - Yağlıdere - Kuruca Köyünde doğdu. Yüksek öğrenimini istanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde 1992 yılında tamamladı. 1995 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığında Sigorta- Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. 1998 yılında yapılan yeterlilik sınavını geçerek Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü sigorta müfettişliğine atandı. Kuruca sırasıyla istanbul 1 Nolu Grup Başkan Yardımcısı, Grup Başkanlığı, Sosyal Sigortalar istanbul Sigorta Müdürü ve 2008 yılında istanbul Sosyal Güvenlik Kurumu istanbul il Müdürlüğü görevine atanmıştır. Halen istanbul Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

MURAT GÖKTAŞ

1974 yılında Tokat Erbaa ilçesinde doğdu. 1999 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. 2002 yılında yapılan yeterlilik sınavını geçerek Sigorta Müfettişliği\\\\\\\′ne atandı. 1999-2002 yılları arasında Sigorta Müfettiş Yardımcısı, 2002-2008 yılları arasında Sigorta Müfettişi olarak görev yaptı. Mayıs 2009 tarihinde istanbul Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürü Yardımcısı görevine atanmıştır. Eylül 2009 tarihinde de SGK Başmüfettişliğine atanmıştır.

RAMAZAN YILDIZ

1976 Yılında Çanakkle\\\\\\\′ nin Ayvacık ilçesinde doğdu.İstanbul Üniveristesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1998 yılında mezun oldu. 2000 Yılında SSK\\\\\\\′ da Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Sırasıyla 2003 yılında Sigorta Müfettişi, 2007 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişliğine atandı. Haziran 2008\\\\\\\′den bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu istanbul il Müdür yardımcılığını görevini sürdürmektedir.
YUNUS YELMEN

1973 yılında Elazığ\\\\\\\′ da doğdu. 1996 yılında istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi iktisat bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Sosyal Sigortalar Müdürlüğünde Sigorta Müfettiş Yrd. olarak göreve başladı. 2009 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu Baş Müfettişliğine atandı. Halen 2008 yılında başlamış olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.BAŞAT ILTER

1975 yılında Kahramanmaraş\\\\\\\′ta doğdu. Liseyi, Ankara Fen Lisesi ve Fatih Lisesi\\\\\\\′nde tamamladı. 1998 yılında İTÜ Tekstil Mühendisliğinden mezun oldu. işletme Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 2002 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iş müfettiş yardımcısı (iş sağlığı ve güvenliği yönünden) olarak girdi. 2005 yılında iş müfettişi olarak atandı. 2004-2006 yılları arasında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde \\\\\\\"işçi Sağlığı ve iş Güvenliği\\\\\\\" derslerini verdi. 2008 yılında Japon Hükümetinin bursuyla Tokyo\\\\\\\′ da iş sağlığı ve güvenliği alanında araştırmalar yaptı.
ALİM KARATAŞ

1970 Gümüşhane doğumludur. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi işletme Bölümünden mezun olmuştur. 1996 yılında yüksek lisans eğitimini Sakarya Üniversitesinde tamamlayarak Bilim Uzmanı olmaya hak kazanmıştır. 1999 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmak üzere büro açmıştır. \\\\\\\"Bilgisayarlı Muhasebe\\\\\\\" konusunda yaynlanmış kitapları vardır. Halen, istanbul Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Okan Üniversitesinde dersler vermektedir.
ÖNSÖZ:

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği ve Tiem Eğitim Danışmanlık işbirliği ile düzenlenen Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı ders notlarının kitap haline getirilmesine öncelikle Şubat 2009\\\\\\\′dan itibaren mezun olan katılımcılarımızın talebi ile başlanıldı.

Benim, Program Koordinatörü olarak eğitimlerini organize ettiğim ve çok değerli meslektaşlarımdan kurulu bir kadronun oluşturduğu bu program sayesinde böyle güzel bir kaynağı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Yıllardır bu mesleğin içindeyim. Her zaman bu alanın boş olduğunu ve SOSYAL GÜVENLİK MÜŞAVİRLİĞİ VE UZMANLIĞP\\\\\\\′nın geleceğin mesleği olacağını söyledim.

Doğduğumuz gün başlayan Sosyal Güvenlik okul hayatımızda, çalışma hayatımızda ve emekliliğimizde; yani hayatımızın her aşamasında. Sadece Konya\\\\\\\′da yaptığımız bir araştırmanın sonucu, lalepde bulunduğu halde dul aylığı alamayan bin 900 kişinin olduğunu gösteriyor. Maalesef takipsizlik ve bilgisizlikten sonuca ulaşamayan ve gerçekten ihtiyacı olan çok sayıda insan, yine sosyal olarak haklarını bilmediği için başvurmayan vatandaşlarımızı bir düşünün... Bu alanda hizmet ve bilgi bekleyen binlerce kurum ve onbinlerce vatandaş var. Siz de bu uzman danışmanlardan biri olabilirsiniz.

Reformun birinci yılı doldu. Sosyal Güvenlik sürekli değişen ve takip edilmesi gereken bir alan. Ali TEZEL\\\\\\\′lc SOSYAL GÜVENLİK UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI DERS NOTLARI, kurum yöneticileri, insan kaynakları yöneticileri ve uzmanları, personel yöneticileri ve uzmanları, muhasebe yöneticileri ve uzmanları, halkla İlişkiler uzmanları, işletmeciler, sosyal güvenlik konusunda profesyonel danışman olmak isteyenler ile meslek değiştirip sosyal güvenlik uzmanı olmak isteyenlere faydalı olabilecek bir kaynak..

Program Koordinatörü olarak yürüttüğüm bu programda birlikte olduğum hocam Prof. Dr. Müjdat ŞAKAR\\\\\\\′a, meslektaşım İstanbul İl Müdürü Mustafa KURUCA\\\\\\\′ya, İl Müdür yardımcıları eğitmenlerimiz Murat GÖKTAŞ, Ramazan YILDIZ ve Mustafa CERİT\\\\\\\′e, İstanbul Unkapanı Merkez Müdürü Yunus YELMEN\\\\\\\′e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Başat İLTER\\\\\\\′e ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Alim KARATAŞ\\\\\\\′a ders notlarına yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Kitabın editörlüğü\\\\\\\′ nü yapan Alim KARATAŞ\\\\\\\′ a verdiği desteklerden dolayı teşekkür etmek isterim.

Kitabı yayınlarak öğrencilere ve okuyuculara ulaşmasını sağlayan TİEM yayınlarına ve Serdar SALMAN\\\\\\\′a da teşekkür etmek isterim.

Ali TEZEL
01 Kasım 2009 / Kabataş
SUNUŞ

Çalışan insan/arın İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukukundan doğan haklarını bilmesi, bugün dünkünden daha fazla önem taşır olmuştur. Zira sıradan bir işçi için anlaşılmaz, içinden çıkılmaz bir nitelik arz eden yeni sosyal güvenlik yasası (5510 sayılı Kanun) ve esnek hükümleriyle sürekli çalışanın aleyhine sonuçlar doğuran yeni iş yasası (4857 sayılı Kamın) adeta birer \\\\\\\"demir leblebi\\\\\\\" gibidirler.

Oysa sosyal yasalar, sadece okuması yazması olan bir işçinin okuduğunda anlayabileceği kadar yalın ve anlaşılır olmalıdır. Ne yazık ki yasalarımız böyle değildir. Giderek karmaşıklaşan çalışma mevzuatımızda artık her çalışanın haklarını danışacağı bir uzmana ihtiyacı vardır. Danışmadan atılacak bir adım, verilecek bir karar sürekli zarara uğramak sonucunu doğurabilir. Mesela yanlış zamanda verilmiş bir emeklilik kararı, daha düşük kıdem tazminatına ve ömür boyu daha düşük emekli aylığına yol açabilir. Daha geçen hafta, iki yıl önce işsiz kaldığı halde işsizlik ödeneği alabileceğini daha yeni öğrendiğini bildiren bir mühendisin e-posta mesajını okurken, \\\\\\\"mühendisi böyleyse vasıfsız işçisi acaba ne âlemde?\\\\\\\" demekten kendimi alamadım. Yarım yamalak kulaktan dolma bilgiyle, istifa edene hiç kıdem tazminatı ödenmeyeceğini zanneden, bu sebeple hakkının peşinden gitmeyen ya da her yıla bir net ücret üzerinden kıdem tazminatı ödendiğinde hakkını aldığını zanneden işçiler gördüm.

Bu milletin eğitilmeye, haklarını öğrenmeye ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Bunun için çalışanlara yol gösterecek, uzman ellerden çıkmış yayınlara ihtiyaç vardı. Elinizdeki kitabın bu boşluğu büyük ölçüde dolduracağına inanıyorum.

Emeği geçen herkesin eline sağlık!


Prof. Dr. Müjdat SAKAR

Marmara Üniversitesi İİBE İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilimdalı Başkanı

İÇİNDEKİLERBÖLÜM 1 - ŞAHSIN HUKUKU .
.
1.1 Fiiil Ehliyetine Göre Gerçek Kişiler 3
1.2 Tüzel Kişiler 3
1.3 Sözleşmeden Doğan Borçlar 4
1.4 İcap Ve Kabul 4
1.5 Haksız Fiilden Doğan Borçlar 4
1.6 Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Borçlar 4
1.7 Sözleşmelerde Şekil 4
1.8 İrade İle İrade Açıklaması Arasındaki Uygunsuzluk 5
1.9 Muvazaa 5
1.10 İrade Bozukluğu 5
1.11 Borcun İfası 5
1.12 Zaman Aşımı (Müruru Zaman) 6
L12.I Zamanaşımının Durması 6
1.12.2 Zamanaşımının Kesilmesi 6
1.13 Hizmet Akdi 6
1.14 Vekalet Sözleşmesi 7
1.15 İstisna Akdi : (Eser Sözleşmesi ) 7BÖLÜM II - 5510 SAYILI KANUNA GÖRE SİGORTALILIK 9

2.1 5510 Sayılı Kanuna Göre 4a Kapsamında Hizmet Akdine Bağlı Çalışan Sigortalılar 11
2.2 5510 Sayılı Kanuna Göre 4b Kapsamında Kendi Ad Ve Hesabına Çalışan Sigortalılar 11
2.3 5510 Sayılı Kanuna Göre 4c Kapsamında Kamu İdarelerinde Çalışan Sigortalılar 12
2.4 5510 Sayılı Yasaya Göre Kısmi Sigortalı Olarak Çalışanlar 12
2.5 5510 Sayılı Yasaya Göre Sigortalı Sayılmayan Çalışanlar 13
2.6 Birden Çok Kapsama Girme Halinde (4a, 4b, 4c ) Sigortalının Emeklilik Durumu 14
2.7 Sigortalılık Hallerin Birleşmesi Veya Çakışması Halinde Yapılacak Uygulama 15
BÖLÜM III - 5510 SAYILI KANUNA GÖRE İŞYERİNİN YADA İŞVERENİN TESCİLİ 16


3.1 İşyeri İle İlgili Bazı Temel Kavramlar 17
1.I.1 işveren Ve işyeri Kavramı 17
3. 1.2 İşveren Vekili ve Geçici İş İlişkisi Kurulan İşveren 1 7
3.1.3 İşyerinin Bildirilmesi İS
3.1.3.1 İşyeri Bildirgesin iti Verilmesi Gereken Süre: W
3.2 5510 Sayılı Kanunun 4 (A) Bendi Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşyerlerinin Tescili 18
3.2.1- İşyerinin işveren tarafından tescil eti ir ibnesi (4a Kapsamında işçi Çalıştıran işyerleri) 18
3.2.1.1 İşyerinin Re\\\\\\\′seıı Tescili 18
3.2.2 İşyeri Bildirgesinin Kuruma Gönderilmesi 19
3.2.3 İşyeri Bildirgesi İle Birlikte Verilecek Belgeler 19

3.2.4- İşyerinin Devri Veya İntikali 20
3.2.5- işyerlerinin Birleşmesi. Neviierinin Değişmesi Veya Diğer Bir Şirkete Katılması, Adi Şirketlerde Yeni Ortak Alınması
20
3.2.6- İşyerinin Nakli 20
3.2.7- Aynı İşkolunda Bulunan Birden Çok Kara Veya Deniz Yahut Hava Ulaştırma Araçlarının Tescil İşlemi 21
3.2,S İşyeri Bildirgesi İle İlgili Diğer Hususlar 21
3.3 5510 Sayılı Kanunun 4 (C) Bendi Kapsamında Sigortalı Çalıştırılan İşyerlerinin Tescili 21
3.3.1 İşyerinin Tescili (4c) Kapsamında Personel Çalıştıracak İşyerleri 21
3.3.2 İşyerinin Re sen Tescili (4c) 22
3.3.3 İşyeri Bildirgesinin İnternet Üzerinden Gönderilmesi (4c) 22
3.3.4 işyeri Bildirgesinin Verilmesi Gereken Süre 23
3.4 Ortak Hükümler (4a ve 4c\\\\\\\′li Personel Çalıştıranlar) 23
3.4.1 Kamu Kurumlarında 4a ve 4 c kapsamında çalışan olması halinde işyeri tescili; 23
3.4.2 İşyeri Dosyalarının İşlemden Kaldırılması 23BÖLÜM IV - 5510 SAYILI KANUNA GÖRE UYGULAMADAKİ PRİM ORANLARI, TEHLİKE SINIFLARI.... 24

4.1 Prim Oranlan, İşkolu Kodu İle Tehlike Sınıfı Ve Derecelcdirmcnin mahiyeti, Tespiti Ve İtirazlar 25
4.1.1 Prim Oranlan 25
4.1.1.1 İş Kazaları İle Meslek Hastalıkları Sigortası Primi 25
4.1.1.2 Genel Sağlik Sigortasi Primi 25
4.1.1.3 Malullük, Yaşlılık Ve Ölüm Sigortaları Primi 25
4.2 Tehlike Sınıfı Ve Prim Oranı (Nacc Kodları) 26
4 .2.1 Esas İsin Fer\\\\\\\′i Ve Mütemmimi Olan İşlerde Prim Oranlan 26
4.2.2 Aynı İşyerinde, Aynı İşveren Tarafından Yürütülen İşler 26
4.2.3 Tarifede Gösterilmeyen İşler 26
4.2.4 Kanunun 4 Üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (B) Bendinde Sayılan Sigortalıların Durumu 26

4.2.5 Normal Prim Oranlarının Derecelere Ayrılması 26
4.2.6 Dereceleme İşlem/eri 27
4.2.7 506 Sayılı Kanuna İlişkin Hükümler 27
4.2.S 1479 Ve 2926 Sayılı Kanunlara İlişkin Hükümler 27
4.2.9 Geçmiş Dönemlere İlişkin Tescil Edilen İşyerleri 27
4.3 Kısa Vadeli Sigorta Kotları Prim Tarifesi Ve İşkoîlarının Ve İşlerin Tehlike Sınıf Ve Derecelerinin
Belirlenmesi 28
4.4 İş Veya İşyerinin Tehlike Sınıfının Değiştirilmesinde Takip Edilecek Usul Ve Esaslar 28
4.5 Gerek İlk Defa Tayin Edilen, Gerekse Sonradan Değiştirilen Tehlike Sınıf Ve Derecesine İşveren Tarafından
Bir Ay İçinde İtiraz Edilmesi Hali 28BÖLÜM V - SİGORTA PRİMİNE TABİ TUTULACAK KAZANCIN TESPİTİ 30

5.1 4a Kapsamında Çalışanlar Acısından Sigorta Primine Esas Kazancın Tespiti 31
5.1.1 Sigorta Primine Tabi Tutulacak Kazançlar(4a) 31
5.1.1.1 Ücret Ve Ücret Niteliğindeki Kazançların Prime Tabi Tutulması 32
5.1.1.2 Ücret Dışındaki Ödemelerin Prime Tabi Tutulması 33
5.1.1.3 Hizmet Akdinin Feshinin Geçersizliği Halinde Yapılacak Ödemeler 34
5.1.1.4 Sigortalıların İdari Yargı Kararlarına İstinaden Görevlerine İade Edilmesi Üzerine Yapılacak İşlem 35
5.1.1.5 Prime Esas Kazancın Üst Sınırı Aşan Ücret Dışındaki Ödemeler 35
5.1.1.6 Toplu İş Sözleşmesi Farkları 36
5.1.1.7 Hizmet Akdinin Feshinden Sonra Yapılacak Ödemeler 36
5.1.1 .S Bazı Çalışma Usullerine Göre Sigortalıların Prime Esas Kazançlarının 36
5.1.2 Kısmen Prime Tabi Tutulacak Kazançlar(4a) 37
5.1.2.1 Yemek Paralan 37
5.1.2.2 Çocuk Zammı 37
5.1.2.3 Aile Zammı (Yardımı) 38
5.1.2.4 Özel Sağlık Sigortalarına Ve Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Ve Aylık Toplamı Asgarî Ücretin % 3U\\\\\\\′unu Geçmeyen Özel
Sağlık Sigortası Primi Ve Bireysel Emeklilik Kalkı Payları Tutarları 39
5.1.3 Prime Tabi Tutulmayacak Kazanç/ar(4a) 39
5.1.3.1 Ayni Yardımlar 39
5.1.3.2 Ölüm, Doğum Ve Evlenme Yardımları 39
5.1.3.3 Görev Yollukları 40

5.1.3.4 Seyyar Görev Tazminatı, Kıdem Tazminatı, İş Sonu Tazminatı Veya Kıdem Tazminatı Mahiyetindeki Toplu Ödemeler Ve
Keşif Ücreti 40
5.1.3.5 İhbar Tazminatı 40
5.1.3.6 Kasa Tazminatı 41
5.1.3.7 Kanunda İstisna Olarak Sayılmayan Diğer Ödemeler 41
5.2 5510 Sayılı Kanunun 4 Üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (B) Bendi Kapsamındaki Sigortalıların Prime
Esas Kazançları 41
5.3 Kanunun 4 Üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (C) Bendi Kapsamındaki Sigortalıların Prime Esas Kazançları
43
5.4 Yalnızca Genel Sağlık Sigortasına Tabi Olanların Prime Esas Aylık Kazançları 45
BÖLÜM VI - AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN DÜZENLENMESİ VE VERİLMESİ 47


6.1 5510 Sayılı Kanunun 4 Üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (A) Bendi Kapsamında Sigortalı Sayılanlar
Yönünden Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Düzenlenmesi Ve Verilmesi 47
6.1.1 Aylık Prim Ve Hizmet Belgelerinin Düzenlenmesi 47
6.1.1.1 İşyerine İlişkin Bilgiler: 48
6.1.1.2 Sigortalılara İlişkin Bilgiler: 49

6.1.1.2.1 Sigortalıların Sosyal Güvenlik Sicil Numaraları Ve Ad/Soyad Bilgilerinin Girişi: 49
6.1.1.2.2 Sigortalıların. Prim Ödeme Gün Sayılarının, Prime Esas Kazançlarının, Yıllık Ücretli İzin Gün Sayılarının, İşe Başlama Ve
İşten Çıkış Tarihleri İle İşten Çıkış Nedenlerinin Girişi: , 49
6.1.1.2.3 Yıllık Ücretli İzinli Olan Sigortalıların, Ücretli İzin Gün Sayıları İle İzin Ücretlerinin Girişi:

6.1. i.2.4 Ay/Dönem İçinde Bazı Günlerde Çalışmamış Ve Çalışmadığı Günler İçin de Ücrel Almamış Sigortalıların Prim Ödeme Gün
Sayılarının Hesaplanması: 51
6.1.1.2.5 İşverenlerce. Kurumdan Geçici İş Göremezlik Ödeneği Alan Sigortalılara, İstirahattı Oldukları Süreler İçin Ücret Ödenmesi
Halinde Prim Ödeme Gün Sayısının Hesaplanması: 51
6.1.1.2.6 Hafta Tatili Ücretine Hak Kazanıp Kazan il mamasına Göre Prim Ödeme Gün Sayısının Hesaplanması: 52
6.1.1.2.7 Eksik Gün Nedenlerinin Ve İşten Çıkış Nedenlerinin Bildirilmesi: 53
6.1. J.2.7 Sigorta Primi. İşsizlik Sigortası Primi Ve Aylık Sosyal Güvenlik Destek Primlerinin Hesaplanması: 55
6.1.1.3 Belgeye İlişkin Bilgiler: 56
6.1.1.4 Belgeyi Düzenleyen Kişiye İlişkin Bilgiler: 58
6.1.2 Aylık Prim Ve Hizmet Belgelerinin Kuruma Gönderilmesi 58
6.İ.2. t Yasal Süresi İçinde Kuruma Gönderilecek Olan Aylık Prim Ve Hizmet Belgeleri 58
6.1.2.2 Yasal Süresi Dışında Kuruma Verilecek Olan Aylık Prim Ve Hizmet Belgeleri 60
6.1.3 E-Bildirge Uygulamasına Başvurulması, Sözleşmenin Düzenlenmesi Ve Şifre Zarfının Teslimi 61
fi. 1.3.1 [î-Bildirge Başvurusu 61
6.1.3. l.f İşverenin Gerçek Kişi Olması Durumunda E Bildirge Başvurusu: 62
6.1.3.1.2 İşverenin Tüzel Kişi Olması Durumunda E Bildirge Baş vurusu: 62
1.1.3.i.3 İşverenin Kamu Kurum Ve Kuruluşu Olması Durumunda E Bildirge Başvurusu: 62
6.1.3.1.4 Birden Fazla İşyeri Dosyası Ve Aracısı Olan İşverenlerce Yapılacak E Bildirge Başvurusu: 62
1.i.3.2 Başvuru Formlarının Kaydedilmesi Ve Klase Edilmesi 63
6.1.3.3 li-Sigorta Sözleşmesinin Düzenlenmesi Ve Şifre Zarfının Teslimi 63
6.1.3.4 Şifren in İptali 63
6.1.3.5 Şifrenin Çalınması. Kaybolması. Unutulması 63
6.1.4 E-Prim Ödeme Gün Sayısı Ve Günlük Kazanç 64
6.1.4.1 Prim Ödeme Gün Sayısı 64
6.1.4.2 Kısmi Süreli Çalışmalarda Prim Ödeme Gün Sayısı 64
6.2 5510 Sayılı Kanunun 4 (C) Maddesi Kapsamında Sigortalı Sayılanlar Yönünden Aylık Prim Ve Hizmet
Belgesinin Düzenlenmesi Ve Verilmesi 65
6.2.1 5510 Sayılı Kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihten Sonra 4 (C) Bendi Kapsamında İlk Defa Sigortalı Olanlar Yönünden
Aylık Prim Ve Hizmet Belgelerinin Düzenlenmesi 65
6.2.i. 1 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinde Bulunması Gerekli Bilgiler 65
6.2.2 5510 Sayılı Kanunun Geçici 4 (C) Maddesi Gereğince Emekli Kesenek Ve Kurum Karşılıkları 5434 Sayılı Kanunun
Mülga Hükümlerine Göre Tespit Olunanlar Yönünden Aylık Hizmet Ve Prim Bildirgelerinin Düzenlenip Verilmesi 71
6.2.2.1 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinde Bulunması Gerekli Bilgiler; 7!
A) İşyeri Sicil Numarası; 72
B) İşveriniıı Adı. İşyerinin Adresi Ve Bağlı Olduğu Saymanlık; 72
C) Belgenin Ah Olduğu Yıl Ve Ay; 6.3 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin İnternet Ortamında Kuruma Gönderilmesi 78
6.4 Aylık Prim Ve Hizmet Belgelerinin Kuruma Verilme Süresi; 78
6.5 Sonradan Verilen Aylık Prim Ve Hizmet Belgeleri; 79
6.6 Primlerin Ödenmesi: 80
6.6.1 5510 Sayılı Kanunun 4 (A) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar Yönünden Primlerin Ödenme Sureleri Ve Usulleri

Di Belgenin Mahiyeti;
E) Belge Türü;
F) Sigortalının Adı Soyadı;
G) Sosyal Güvenlik Sicil Numarası;
H) Emeklilik Sicil Numarası;
J) Emekli Keseneğine Ve Ödemeye Esas Aylık Bilgileri;
K) Kıdem Hizmet Süresi;
L) I-\\\\\\\′mekli Keseneğine Esas Aylık Toplamı:
M) Tahakkuk Ettirilen Kesenek, Karşılık, Genel Sağlık Sigortası Primi Ve Diğer Kesintiler;
6.2.3 Kanunun 4 Üncü Maddenin Birinci Fıkrasının (C) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar Yönünden Aylık Prim Ve
Hizmet Belgesinin Kuruma Verilme Şekli Ve Süreleri
I) Durum Kodu;
Prim Ödeme Yükümlüleri
4 (b) Sigortalısı Olanlar Yönünden Primlerin Ödenme Süreleri Ve Usulleri: 81
4 (c) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar Yönünden Primlerin Ödenme Süreleri Ve Usulleri 82
1.4.1 Prim Ödeme Yükümlüleri 82
6.6.1.4.2 Primlerin Ödenme Süresi 82
6.7
Primlerin Ödenmesine İlişkin Ortak Hükümler 84
6.7.1
6.7.2 6.7.3 6.7.4
Primlerin Ödenmesi Gereken Sürenin Son Gününün Tatile Rastlaması ; 84
Prim Belgelerinin Mücbir Sebeplerle G önder ilememesi Ve Primlerin Süresi İçinde Ödenememesi: 84
Afet Durumunda Aylık Prim Ve Hizmet Belgelerinin Verilme Süresi: 85
Süresinde Ödenmeyen Primlere Uygulanacak Gecikme Cezası Ve Gecikme Zammı: 55


BÖLÜM VII - GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASI 87

BÖLÜM VIII - İŞ HUKUKU KAVRAMLARI VH İŞ HAYATINI YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ
KONULAR
7.1 Genel Sağlık Sigortasının Temel İlkeleri 89
7.2 Kimler GSS\\\\\\\′na Tabilcr 89
7.3 Genel Sağlık Sigortalısının Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir? 90
7.4 Genel Sağlık Sigortalısı Ve Bakmakla Yükümlü Olunan Kişi Sayılmayanlar Kimlerdir? 90
7.5 Genel Sağlık Sigortalılığının Başlangıcı ve Bildirimi 91

7.4 Genel Sağlık Sigortalılığının Tescili 92
7.5 Yeşil Kartlıların Durumu Ne Olacak? 93
7.6 Devlet Memurlarının Durumu Ne Olacak? 93
7.7 Genci Sağlık Sigortası Giriş Bildirgesi Vermemenin Yaptırımı Nedir? 93
7.S Genel Sağlık Sigortalılık Hâllerinin Değişmesi. Birleşmesi Veya Çakışması Hali Nasıl
Değerlendirilecektir? 93
7.9 Genel Sağlık Sigortalısının Prime Esas Kazançları 93
7.10 Genel Sağlık Sigortası Prim Oranları 94
7.1 1 Genel Sağlık Sigortası Primi Alınmayacak Kişiler Kimlerdir? 94
7.12 Genel Sağlık Sigortası Primini Kuruma Kim Ödeyecek? 94
7.13 Primlerin Ödenmesi Ve Aylık Prim Ve Hizmet Belgesi 95
7.14 İstirahat Raporlarında Uygulanacak Usul Ve Esaslar 95
7.1 5 Finansmanı Sağlanan Sağlık I lizmetlerinin Amacı Ve Kapsamı 95
7.16 Finansmanı Sağlanan Sağlık Hizmetleri 96
7.17 Finansmanı Sağlanan Diğer Sağlık Hizmetlerinin Belirlenmesi 96
7.18 Finansmanı Sağlanan İlaçların Tespiti Ve Temini 96
7.19 Finansmanı Sağlanmayan Sağlık Hizmetleri Nelerdir? 97
7.20 Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri 97
7.21 İşitme Cihazı, Gözlük Cam Ve Çerçeveleri. Konuşma Cihazı. Ağız Protezleri Ve Diş Tedavileri 98
7.22 Yol Gideri, Gündelik Ve Refakatçi Giderleri 98
7.34 Geçici Ya Da Sürekli Görevle Gönderilme Dışında Yurt Dışında Bulunma Hâlinde Sağlanacak Sağlık
Hizmetleri Nelerdir? 104
7.35 Türkiye\\\\\\\′de Tedavinin Mümkün Olmaması Nedeniyle Yurt Dışında Sağlanacak Sağlık Hizmetleri Ve
Süresi Nedir? 104
7.36 Sözleşmeli Sağlık Hizmeti Sunucularının Alabileceği Fark Ücretleri 104
7.37 Sözleşmeli Sağlık Hizmeti Sunucuları Faturalarının İncelenmesi Usulü Nasıldır? 105
7.38 Sözleşmesiz Sağlık Hizmeti Sunucularından Alınan Sağlık Hizmeti Giderlerinin Ödenmesi 105
7.39 Sağlık Hizmeti Sunucularına İlişkin Kurumun Denetleme Ve Kontrol Yetkisi Nelerdir? 106
7.40 Sağlık Hizmeti Sunucularının Kayıt Ve Bildirim Zorunluluğu Ve Sağlık Bilgilerinin Gizliliği 106
Ayakta Tedavide Hekim Ve Diş Hekimi Muayenesi Katılım Payı 100
Ortcz, Protez, İyileştirme Araç Ve Gereçleri Katılım Payı 101
Ayakta Tedavide Sağlanan İlaçlar İçin Katılım Payı 101
Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar İçin Katılım Payı 101
Katılım Payı Tahsili Nasıl Yapılır? 102
Katılım Payı Alınmayacak Haller Ve Kişiler 102
Katılım Payı Alınmayacak Hâller Ve Kişiler 102
Sevk Zinciri Uymama Yaptırımı Nedir? 103
Kimlik Tespiti 103
Acil Hâller Ve Acil Sağlık Hizmetleri Nelerdir? 104
. 107
Ayakta Tedavide Sağlanan İlaçlar İçin Katılım Payı
İş Hukukunun Bölümleri
/. Bireysel k Hukuku
2. Toplu İs Hukuku
8.1 İş Hukukunun Temci Kavramları
*•/./ İKİ
i./.2 İşçi Benzerleri
K. 1.2.1 Çırak
8.1.2.2 Stajyer
g.1.3 işveren

8.1.4 Alı işveren (Taşeron)
K. 1.4.1 Alt İşverenin Tanımı
K. 1.4.2 Asıl işverenin. Alı işverenin İsçilerine Karşı Sorumluluğu
K. I 4.3 Taşeronlaşmaya Karşı Alınan Tedbirler
.V. 1.5 İşveren Vekili
8.1-6 İşyeri Ve İşletme
«.1.6.1 İşyeri
S. 1.6.2 İşletme
8.2 İş Sözleşmesi .Sözleşme Yapma Ehliyeti Ve Sözleşme Türleri
$.2.1 İş Sözleşmesi Ve Sözleşme Yapma Ehliyeti
8.2.1.1 İş Sözleşmesi (Labour C\\\\\\\′onıracı)
8.2.1.2 İş Sözleşmesi Yapma Ehliyeti:
8.2.1.2.1 Genel Ehliyet Şartları
5.2.1.2.2 Küçük İşçi Çalıştırma Yasağı
8 2.1.2.3 Kadın İşçi Çalıştırma Yasağı
8.2.1.2.4 İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırma Yasağı
8.21.2.5 Sağlık Durumu Uygun Olmayan İşçileri Çalıştırma Yasağı
8.2.2 ,1.2.3 8.2.4
İş Sözleşmesinin Sekli
iş Sözleşmesi Yapılan işçiye Özlük Dosyası Açılması Ve İşçinin İlgili Makamlara Bildirilmesi
İş Sözleşmesiyle işe Alma Mecburiyeti (Zorunlu istihdam)
.121 .121 ..121
8.2.4.2 Özürlü Ve Kski Hükümlü Çalıştırma Zorunluluğu
8.2.4.3 Toplu İşçi Çıkarma Sonucu Sözleşmesi Sona Ermiş İşçileri Yeniden İşe Alma Mecburiyeti
8 2.4.4 Askerlik Veya Kanunî Bir Ödev Sebebiyle İşten Ayrılan İşçileri Yeniden İşe Alma Mecburiyeti
8.3 Çalışma Süreleri 121
8.2.4.5 işyeri Hekimi. İşyeri Hemşiresi Ve iş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Mecburiyeti
S.3.1 Normal Çalışma Süreleri
8.3. l.lHaflalık Çalışma Süresi
8.3.1.2 Günlük Çalışma Süresi
8.3.1.3 Özelliği Olan Çalışma Süresi
8.3.1.4 Telafi Çalışması
8.3.1.5 Fazla Çalışma Süreleri
8.3.1.5.1 Fazla Çalışma Ka\\\\\\\\ramı
8.3.1.5.2 Fazla Sürelerle Çalışma Kavramı
8.3.1.5.3 Fazla Çalışma Ücreti Veya Serbest Zaman
8.3.1.5.4 Fazla Çalışmanın Yasaklandığı İşler Ve Kışileı
8.4 Dinlenme Süreleri 125
8.4.2 Haftalık Dinlenme :Ücreıli Hafta Tatili 126
8.4.3 Bayram Ve Yılbaşı Dinlenmesi: Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller 127
8.4.4 Yıllık Dinlenme: Yıllık Ücretli İzin 127
8.5 Süresi Belirsiz İş Sözleşmesinin Feshi 130
S. 5.1 İşçi Veya İşveren Tarafından Fesih Bildir im Süresi Verilmesi 130
8.5.2 Bildirim Sürelerine Uyulmamasının Hukuki Sonuçları 131
8.5.2.1 Bildiri Sürelerine ilişkin Ücretin işçiye Peşin Ödenmesi 131
5.5.2.1 İhbar Tazminatı 131
8.6 İşverenin Fesih Hakkını Kötüye Kullanması 132
8.6.1 Kötü Niyet Tazminatı 132
8.6.2 Sendikal Tazminat 132
8.6.3 Feshin Sınırlandırılması Ve Geciktirilmesi 133

8.6.3.1 Feslıin Sınırlandırılması 133
8.6.3.2 Feshin Geciktirilmesi 133

8.6.3.2.1 İşçinin Raporlu Ve İzinli Olduğu Sırada Feshin Geciktirilmesi 133
8.6.3.2.2 Geçici Silah Altına Alınan İşçinin Sözleşmesinin Feshinin Geciktirilmesi 133
8.6.3.2.3 Grev Ve Lokavt Sırasında Sözleşmenin Feshinin Geciktirilmesi 134
8.6.3.2.4 Mevsimlik İşlerde Sözleşmenin Feshinin Geciktirilmesi 134
8.6.4 Çalışma Koşullarında Değişiklik Ve İş Sözleşmesinin Feshi 134
8.7 Süresi Belirli Veya Belirsiz İş Sözleşmelerinin Haklı Sebeple Derhâl Feshi 134
8.7.1 Derhâl Fesih Hakkının Kullanabileceği Süre 134
8.7.2 Sözleşmenin işçi Tarafından Haklı Sebeple Derhâl Feshi 135
8.7.2.1 Sağlık Sebepleri [35
8.7.2.1.1 İşin. İşçinin Sağlığı Veya Hayalı İçin Tehlikeli Olması 135
8.7.2.1.2 İşverenin Veya Başka Bir İşçinin. Bulaşıcı Veya işçinin İşiyle Bağdaşmayan Bir Hastalığa Tutulması 135
8.7.2.2 İşverenin Ahlâk Ve İyiniyet Kurallarına Uymayan Hâlleri Ve Benzerleri 135
8.7.2.2.1 İşverenin İşçiyi Sözleşmenin Esaslı Noktalarında Yanıltması 136
8.7.2.2.2 İşverenin Şeref Ve Namusa Dokunacak Davranışlarda Bulunması 136
8.7.2.2.3 İşverenin Sataşması. Suç İşlemesi, İthamda Bulunması 136
8.7.2.2.4 İşçinin Cinsel Tacize Uğramasına Rağmen İşverenin Önlem Almaması 136
5.7.2.2.5 İşverenin İşçi Ücretini Ödememesi Veya Eksik Ödemesi 136
8.7.2.2.5 İşverenin Çalışma Şanlarım Uygulamaması 136
S.7.2.3 Zorlayıcı Sebepler 137
8.8 Sözleşmenin İşveren Tarafından Haklı Sebeple Derhâl Feshi 137
8.8.1 Sağlık Sebepleri 137
K.S. ] .1 İşçinin İşiyle Bağdaşmayacak Bir Hastalığa Yakalanması 137
8.8.1.2 İşçinin Kendi Kusuruyla Hastalanması Veya Sakatlanması Ve Bu Yüzden İşe 137
8.8J-3 İşçinin Kusuru Olmaksızın Hastalanması, Sakatlanması Veya Gebelik Ve Doğum Sebebiyle İşe Devamsızlık Yapması 138
8.8.2 İşç\\\\\\\′min Ahlâk Ve İyiniyel Kurallarına Uymayan Hâlleri Ve Benzerleri 138
8.8.2.1 İşçinin İşvereni Sözleşmenin Esaslı Noktalarında Yanıltması 138
8.8.2.2 İşçinin Şeref Ve Namusa Dokunacak Davranışlarda Bulunması Veya Ahlâka Aykırı Yaşayışı i 38
8.8.2.3 İşçinin Cinsel Tacizde Bulunması İ39

8.8.2.4 İşçinin Sataşması, İçki Ve Uyuşturucu Yasağına Aykırı Davranması 139
8.8.2.5 İşçinin Doğruluk Ve Bağlılığa Uymayan Davranışlarda Bulunması 139
8.8.2.6 İşçinin İşyerinde Suç İşlemesi 139
8.8.2.7 İşçinin İzinsiz Ve Mazeretsiz İşe Devamsızlık Yapması 139
8.8.2.8 İşçinin Görevini Hatırlatıldığı Halde Yapmaması 139
8.8.2.9 İşçinin İş Güvenliğini Tehlikeye Düşürmesi Veya İşyerinde Zarara Yo! Açması 139
8.8.3 Zorlayıcı Sebepler 140
8.9.1 İş Güvencesi Kavramı 140
8.9.2 İş Güvencesi Hükümleri 141

8.9.2.1 İş Güvencesi Hükümlerinden Yararlananlar 141
8.9.2.2 Feshin Geçerli Bir Sebebe Dayanması 142
8.9.2.3 Sözleşmenin Feshinde Usul Ve Feshe İtiraz 143
8.9.2.4 Geçersiz Feshin Sonuçlan 144
8.11 İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenmesi 146
8.11.1 Kıdem Tazminatının Tanımı Ve Şartları 146
8.11.2 Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şartları 146
A) İş Sözleşmesinin Kanunda Gösterilen Hâllerden Biri İle Feshedilmesi Veya İşçinin Ölümü 146
I- İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Kıdem Tazminatı Hakkı Doğuran Fesih Sebepleri İle Feshedilmesi 146
Iı- İş Sözleşmesinin İşçi Tarafından Kıdem Tazminatı Hakkı Doğuran Fesih Sebepleri İle Feshedilmesi 147
Iıı- İşçinin Ölümü 147
B) İşçinin Enaz Bir Yıl Çalışmış Olması 147
8.11.3 Kıdem Tazminatının Miktarı Ve Hesaplanması 148
8.11.3.1 Kıdem Tazminatının Miktarı 148
8.1 1.3.2 Kıdem Tazminatının Hesaplanması 149
8.11.4 Kıdem Tazminatının Zamanında ödenmemesi Halinde Gecikme Faizi Ve Zamanaşımı 150
8.12 Basın İş Hukukuna Giriş 151
8.12.1 Basın İş Hukuku Temel Kavramları 151
8.12.2 Basın İş Sözleşmesinin Sona Ermesi 152

8.12.2.1 Basın İş Sözleşmesinin Sona Ermesinde Temel Kavramlar 152
8.12.2.2 Sözleşmenin Derhâl Sona Erdirilmesi 153

8.12.2.2.1 Haklı Sebeple Derhâl Fesih 153
8.12.2.2.2 Deneme Süresi İçinde Derhâl Fesih 154
8.12.3 Sözleşmenin Sona Ermesinin Hukukî Sonuçları 154
8.12.3.1 İhbar Tazminatı (Basın İş Kanunu)
8.12.3.2 Ölüm Tazminatı (Basın İş Kanunu)
8.12.3.3 Kıdem Tazminatı (Basın İş Kanunu)

8.12.3.3.1 Genel Olarak
8.12.3.3.2 Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Koşulları

8.12.3.4 Kıdem Tazminatının Miktarı Ve Hesaplanması (Basın İş Kanunu)
8.12.3.5 Kıdem Tazminatının Ödenmesi
8.13 Deniz İş Hukukuna Giriş
8.13.1 Deniz İş Sözleşmesinin Sona Ermesi Ve Sona Ermenin Sonuçlan 159
8.13-L1 Deniz İş Sözleşmenin Sona Ermesi 159
13.13.1.1.1 Bildirim Süresi Verilerek Sözleşmenin Feshi 159
8.13,1.1.2 Haklı Sebeple Derhal Fesih 159
8.13.1.2 Sözleşmenin Sona Ermesinin Sonuçiari 160
8.13. î.2.1 Kıdem Tazminatı (Deniz İş) 160
8.13.1.2.2 Yurda İade 161
8.14 Sendikalara İlişkin Genel Bilgiler 162
8.14.1 Sendikalar Hukukunun İş Hukuku İçindeki Yeri 162
8.14.2 Sendika Ve Konfederasyon Kavramı 163
8.14.2.1 Sendikanın Tanımı Ve Unsurları 163
8.14 2.2 Konfederasyonun Tanımı 164
8.14.3 Sendika Özgürlüğü 164
8.14.3.1 Sendika Özgürlüğü Kavramı 164


8.14.3.2 Sendika Özgürlüğünden Yararlananlar 165
8.14.3.3 Sendika Özgürlüğünden Yararlanamayanlar 165
8.14.3.4 Birden Fazla Sendikaya Üye Olma Yasağı 166
8.14 3.5 Sendika Özgürlüğünün Korunması 166
i. 15 Toplu İş Sözleşmesi 167
8.15.1 Toplu İş Sözleşmesinin Tanımı 167
8.15.2 Toplu Is Sözleşmesinin Muhtevası 168
8.15.3 Toplu İş Sözleşmesi Türleri 169

8.15.3.1 İşyeri Toplu İş Sözleşmesi 169
8.15.3.2 Grup Toplu İş Sözleşmesi 169
8.15.3.3 İşlelme Toplu İş Sözleşmesi 169
8.15.4 Toplu Pazarlığın Başlaması 169
8.15.4.1 Genel Olarak 169
8.15.4.2 Toplu İş Sözleşmesi Yapma Ehliyeti 169
8.15.4.3 Toplu İş Sözleşmesi Yapma Yetkisi 170

1. Yetki Şartlan 170
2. Yetkinin Tespiti 170
3. Yetki Tespitine İtiraz 171
4. Yetki Belgesi Alınması 171
8.15.4.4 Toplu Görüşme 172
1. Toplu Görüşmeye Çağrı 172
2. Toplu Görüşmenin Başlaması 172
8.15.4.5 Toplu Pazarlıkta Uyuşmaz]ik Çikmasi Ve Çözüm Yollari 172
8.15.4.5.1 Toplu İş Uyuşmazlığı Türleri 172
;. 16 Arabuluculuk 173
8.16.1 Arabuluculuk Kavramı 173
8.16.2 Arabuluculuk Türleri 173

8.16.2.1 Olağan Arabuluculuk 173
8.16.2.2 Olağanüstü Arabuluculuk 174
İ.17 Tahkim 174
S. 17.1 Tahkim Kavramı 174
8.17.2 Tahkim Türleri 174
A) Gönüllü Tahkim 175
B) Zorunlu Tahkim 175
1.18 Grev 175

8.18.1 Grev Kavramı
8.18.2 Kanunî Grev
8.18.2.2 Grev Sanlar
8.18.2.2 Grevin Uygulanması
8.18.2.3 Grevin Sonuçları
8.18,2.2 Grevin Sona Ermesi

8.18.2.6 Kanundışı Grev
8.18.2.7 Grev Yasaklan
8.18.2.8 Grev Engelleri
8.18.2.8 Lokavt
8.18.2.8.1 Lokavt Kavramı
8.18.2.8.2 Kanunî Lokavt
8.18.2.8.3 Kanundışı Lokavt
8.18.2.8.4 Lokavl Yasaklan
8.18.2.8.5 Lokavt Engelleri
BÖLÜM IX - ÜCRET GARANTİ FONU DÜZENLEMESİ...
9.1 Ücret Garanti Fonunun Amacı 185
BÖLÜM X - KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI 188
10.1 Kısa Çalışma Ödeneği 189
BÖLÜM XI - İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK 192
11.1 İsteğe Bağlı Sigortalılık Ve İsteğe Bağlı Sigortalı Sayılanlar 193
11.2 İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartlan 194

11.2.1 Türkive de İkame! Etmek 194
11.2.2 \\\\\\\"18 Yasını Doldurmuş Olmak\\\\\\\" 195
11.2.3 Zorunlu Sigortalı Olmak Veya 4. Maddenin 1 a Bendi Kapsamında Ay İçinde 30 Günden Az Çalışmak 195
11.2.4 Kendi Sigortalılık Nedeniyle Aylık Almamak 195
11.3 İsteğe Bağlı İsteğe Bağlı Sigortalılığın Başlangıcı 196

11.4
İsteğe Bağlı Sigortalılığın Sona Ermesi
I 1.4 2 Aylık Talebinde Bulunmak 198
11.4.3 ikameti Yurt Dışına Taşımak 1%
11.4.4 Zorunlu Sigortalılığa Tabi Olma 198
11.4.5 Sigortalının Ölümü 199
i 1.4.6 Yurtdışındaki Çalışmanın Sona I:rmesi 199
11.5 01/10/2008 Tarihinden Sonra İsteğe Bağlı Sigortalılık Statüsü 200
11.6 01/10/2008 Tarihinden Önce İsteğe Bağlı Sigortalı Geçen Hizmetlerin Değerlendirilmesi 200
11.7 İsteğe Bağlı Sigorta Primlerinin Hesabı Ve Ödenmesi 200
BÖLÜM XII - ASGARİ İŞÇİLİK UYGULAMALARI 202
12.1 Asgari İşçilikle İlgili Temel Kavramlar 203
12.2 Asgari İşçilik Hesaplama Uygulamaları 204
12.2.1 Genel Denelim 204
12.2.1 Kısmi Denelim 204
12.3 Asgari İşçilik Oranında Özel Durumlar 204
12.4 Asgari İşçilik Tespitini Kimler Yapabilir 205
12.5 Sgk Müfettişince Asgari İşçilik İncelemesi Nasıl Yapılır 205
12.5.1 Aşama 1 : Yaklaşık Maliyetin Belirlenmesi: 205
A) ihale Konusu İslerde İstihkak Bedeli : 205
B) Özel Bina İnşaatlarında Maliyet Bedeli Hesabı : 205
12.5.2 Aşama 2 : Başlangıç Ve Biliş Talihlerinin Tespiti 206
12.5.2.1 İhale Konusu işlerde işin Başlangıç Tarihi: 206
12.5.2.2 İhale Konusu işlerde işin Biliş Tarihi: 206
12.5.2.3 Özel Bma inşaatı işlerde işin Başlangıç Tarihi: 206
12.5.2.4 Özel Bina inşaatı işlerde işin Bitiş Tarihi: 206

12.5.3 Aşama 3 : Asgari İşçilik Oranın Tespli 207
12.5.4 Aşama 4 : Malzemeli İşçilik Faıuralan 207
12.5.4.1 Malzemeli İşçilik Faturaları 207
12.5.4.2 Salt İşçilik Faturaları 208
12.5.4.3 Faturalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 208

12.5.5 Aşama 5 : Spek Tespitleri 208
12.5.6 Aşama 6: Fark (Ek) İşçiliğin Tespiti 204\\\\\\\′
12.5.7 İhaleli İşlerde Asgari İşçilik İncelemesi Örnek 209
12.5.8 Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik İncelemesi Örnek 211
12.6 Asgari İşçilik İçin Defter Ve Kayıt İsteme Tebligatı Nasıl Yapılır? 212
12.7 Kayıtların Kaybolması Zayi Olması Halinde Yapılacak Uygulama 212
12.8 Hizmet İhalelerinde Asgari İşçilik İncelemesi 213
12.9 Nakliye işlerinde asgari işçilik incelemesi 213

12.11 Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirlere İnceleme Yetkisi Verilmesi 215
12.12 Asgari İşçiliğin Tcpiti Ve Tebliği 216
12.13 Asgari İşçiliğe İtiraz Ve Dava Asgari İşçilikte Uzlaşma Müessesi 216
BÖLÜM VIII - İŞSİZLİK SİGORTASI UYGULAMASI 218
13.1 İşsizlik Sigortası Nedir? 219
13.2 İşsizlik Sigortası Zorunlu mudur? 219

13.3 İşsizlik Sigortasının Kapsamına Kimler Girmektedir? 219
13.4 İşsizlik Sigortası Kapsamına Girmeyen Çalışan Var mı? 219
13.5 Belirli Süreli İş Sözleşmesiyle Çalışan Geçici İşçiler Ya Da Mevsimlik İşçiler İşsizlik Sigortası Kapsamında
mı? 220
13.6 Hangi Büyüklükteki İşyerleri İşsizlik Sigortası Kapsamına Girmektedir? 220
13.7 İşçi İşsizlik Sigortası Açısından Hangi Tarihten İtibaren Sigortalı Sayılacaktır? 220
13.8 İşçiler İşsizlik Sigortasına Nasıl Dahil Edilirler? 220
13.9 İşsizlik Sigortası Primi Hangi Oranlarda Kesilmektedir? 220

13.10 İşveren İşsizlik Sigortası Primi Nedeniyle İşçi Ücretinden İndirim Yapabilir mi? 221
13.11 Primler Fon\\\\\\\′a Hangi Sürelerde Aktarılacaktır? 221

13.12 Sigortalılık Durumu Sona Eren İşçiye Ödediği Primler İade Edilecek Midir? 221
13.13 Hatah/Ycrsiz Alınan Primler Nasıl Ve Nereden Geri Talep Edilebilecektir? 221
13.14 İşveren, İşsizlik Sigortası İçin Ayrıca Dönem Bordrosu Düzenleyecek mi? 221
13.15 Birden Çok İşyerinde Çalışan Sigortalıların Primleri Nasıl Kesilecektir? 222

13.16 İşsizlik Sigortası Primleri Nereye Yatırılacaktır? 222
13.17 İşsizlik Sigortası Primleri Gider Olarak Yazılabilir mi? 222
13.18 İşsizlik Sigortası Primleri Gelir Vergisi Matrahından Düşülebilecek midir? 222
13.19 İşverence Ödenmeyen İşsizlik Sigorta Primleri Nasıl Takip Ve Tahsil Edilecektir? 222
13.20 Sigortalı İşsizler İşsizlik Sigortası Kapsamında Hangi Haklardan Yararlanacaklardır? 222
13.21 İşsizlik Sigortasından Yararlanma Koşullan Nelerdir? 223
13.22 120 Gün Sürekli Çalışılmış Olduğunun Tespiti Bakımından Prim Yatırılmayan Süreler Nasıl
Değerlendirilecektir? 223
13.23 İşçinin Kendi İstek Ve Kusuru Dışında İşini Kaybetmiş Olması Ne Anlama Gelmektedir? 223
13.24 İstifa Eden İşçi İşsizlik Ödeneği Talep Edebilir mi? 224
13.25 İş Sözleşmesi İşverence Haklı Bir Nedenle Feshedilenler, İşsizlik Ödeneği Alabilecekler 224
13.26 İş Sözleşmesini Haklı Bir Nedenle Fesheden İşçi İşsizlik Ödeneğine Hak Kazanabilir mi? 225
13.27 Geçici İşçiler De İşsizlik Ödeneğinden Yararlanabilirler mi? 226
13.28 Askere Giden İşçi İşsizlik Ödeneği Talep Edebilir mi? 226
13.29 İşçi İşsizlik Ödeneği Almak İçin Nereye Ve Nasıl Başvuracaktır? 227
13.30 Kuruma Başvurduktan Sonra Sigortalı İşsiz, İşsizlik Ödeneklerini Ne Zaman, Nasıl Ve 227
13.31 İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süreyle Ödenecektir? 227
13.32 İşsizlik Ödeneğinin Miktarı Nasıl Hesaplanacaktır? 228

13.33 İşsizlik Sigortası Gelirlerinden Vergi Kesilir mi? 228
13.34 Hatalı Olarak Fazla Ödemeler İşsizden Geri Alınabilir mi? 228
13.35 İstırahatli Kılınan İşsizlere Bu Süre İçinde İşsizlik Ödeneği Ödenecek mı9 228
13.36 Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ödenirken Herhangi Bir Prim Yatırılacak mı? 228
13.37 İşsizlik Ödeneği Ödenirken Geçen Süre Hizmetten Sayılacak mı? 228
13.38 Sigortalı İşsizin, Hastalık Ve Analık Sigorta Primlerini Kim Ödeyecektir? 228
13.39 İş Kaybı Tazminatı Nedir? 229
13.40 İş Kaybı Tazminatı Ne Kadardır, Ne Kadar Süreyle Ödenir? 229
13.41 İş Kaybı Tazminatından Yararlanmak İçin Hak Sahibinin Nereye Başvurması Gerekir? 230
13.42 Aynı Anda Hem İş Kaybı Tazminatından Hem De İşsizlik Ödeneğinden Yararlanmak Mümkün mü? 230
13.43 İşsizlik Ödeneği Alırken Bir İşe Giren İşçinin Durumu Nedir? 230
13.44 Daha Önce İşsizlik Ödeneğinden Yararlanmış Bir İşçi Tekrar İşsiz Kaldığında Yeniden Bu 230
13.45 İşsizlik Sigortası Fonu Nedir? 231
] 3.46 İşsizlik Sigortası Fonu\\\\\\\′nun Gelirleri Nelerdir? 232
13.47 İşsizlik Sigortası Fonu\\\\\\\′nun Giderleri Nelerdir? 232
13.48 İşsizlik Sigortası İşlemlerine Karşı İtirazlar Nereye Yapılacaktır ? 232


BÖLÜM XIV - 55 10 SAYILI KANUNDA UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARI UYGULAMALARI 233

14.1 Sosyal Güvenlikte Uzun Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hizmetler Ve Bu Hizmetlere Hak Kazanabilme
Şartlan 235
14.1.1 Sigortalılık Süresi 235
14.1.1.1 Sigortalılık Süresinin Hesaplanması 235
14.1.1.2 Sigortalılığın Başlangıcı 236
14.1.1.3 Sigortalılık Süresi Başlangıcı Etkileyen Faktörler 236

14.1.1.3.1 İşe Giriş Tarihi İle Primlerin Ödenmeye Başladığı Tarihin Farklı Olması 236
14.1.1.3.2 Kurumca Devir Alman 506 Sayılı Kanunun Geçici 2(1 Nci Maddesi Kapsamındaki Sandıklar 237
14.1.1.3.3 18 Yaşın Allında Geçen Hizmetler 237
14.1.1.3.4 Birden Fazla Sigortalılık Haline Tabi Olanların. Bu Sigortalılık Hallerinden Başlangıç Tarihi En Eski Olanı
Sigortalılık Süresinin Başlangıcıdır 237

14.1.1.3.5 Kanunun Yürürlük Tarihinden Ünce Birden Fazla Sosyal Güvenlik Kanununa Tabi Hizmeti Olanların Durumu 238
14.1.1.3.6 Hizmet Borçlanmaları 238
14.L4 Sigortalılık Süresinin Sonu 239
14.1.5 Sigortalılık Süresine Eklenen Süreler 239
14.2 Prim Ödeme Gün Sayısı 239
14.2.1 Maden işyerlerinin Yer Allı islerinde Geçen Çalışmalar 240
14.2.2 Fiili Hizmet Süresi Zammına (Fhsz) Tahi Çalışmalar 240
14 2.3 Malul Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalıların Durumu 242
14.3 Yaş 242
14.3.1 Yaşın Hesaplanması 242
14.3.2 Yas Hadlerinden İndirim Yapılması


BÖLÜM XV - MALÛLLÜK, YAŞLILIK VE ÖLÜM SİGORTALARINDAN SAĞLANAN YARDIMLAR


246
15.1 Malullük Sigortası 247
15.1.1 Sağlanan Yardımlar 247
15.1.2 Malul Sayılma 247
15.1.3 Malullük Aylığına Hak Kazanma Koşullan 248
15.1.4 Sevk İşlemleri 250
15.1.5 Sağlık Kurulu Raporlarına İtirazlar 251
15.1.6 Malullük Aylığı Başvurusu Ve İstenecek Belgeler 251
15.1.7 Malullük Aylığının Başlangıcı 251
15.1.8 Malullük Aylığının Kesilmesi Ve Yeniden Başlaması 252
1 5.1.8.2 Malullük Sigortası Bakımından Üçüncü Kişinin Sorumluluğu
15.2 Yaşlılık Sigortası
15.2.1 Yaşlılık Aylığından Sağlanan Yardımlar
15.2.2 Yaşlılık Sigortası Yararlanma Koşulları
15.2.2.1
15.1.8.1 Kontrol Muayene işlemleri 252
Yaşlılık Sigortasından Faydalanmada Genel Koşullar 253
15.2.2.1.2 08/09/1999 (Dahil) ile 30/04/2008 Tarihleri Arasında Sigortalı Olanlar İçin Yaşlılık Aylığından Yararlanma 265
15.2.2.1.3 30/04/2008 Hariç Sonrasında Sigortalı Olanlar İçin Yaşlılık Aylığı 267
15.2.2.2 Yaşlılık Aylığı Kazanmada Özel Koşullar 269
15.2.2.2.1 2008 Ekim Ayı Basından Önce Sigortalı Olanlar 269
15.2.2.2.2 2008/Ekim Ayı Başından Sonra Sigortalı Olanların Malûllük Durumu 272
15.2.2.2.3 Çalışma Gücündeki Kayıp Oranı %60 (Hariç)\\\\\\\′Dan Az Olanların Malûllük Durumu 273
15.2.2.2.4 Maden İşyerlerinin Yer Altı İşlerinde Çalışanlar İçin Yaşlılık Aylığı 274
15.2.2.3 Yaşlılık Aylığına Başvuru 275
15.2.2.4 Yaşlılık Aylığının Başlangıcı 276
15.2.2.5 Yaşlılık Aylığının Hesaplanması 276
i 5.2.2.5.1 5510 Sayılı Kanunla Getirilen Yeni Sisıem 276
15.2.2.6 Yaşlılık Aylığının Kesilmesi Ve Yeniden Bağlanması 276
15.2.2.6.1 İlk Defa 5510 Sayılı Kanuna Tabi Sigortalı Olanlar İçin Yaşlılık Aylığının 276
15.2.2.6.2 5510 Sayılı Kanunun Yürürlük Tarihinden Önce Sigortalı Olanlar İçin Yaşlılık Aylığının Kesilip Bağlanması 277
15.2.2.7 Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi Çalışma 277
15.2.2.7.1 2008/Ekim (Dahil) Tarihinden Sonra Sigortalı Olanlar İçin Sgdp Ye Tabı Çalışma 277
15.2.2.7.2 2008/Ekim (Hariç) Tarihinden Önce Sigortalı Olanlar İçin Sgdp1 ne Tabi Çalışma 278
15.2.2.8 Yaşlılık Toplan Ödemesi Ve ihya işlemleri 280
15.2.2.8.1 Yaşlılık Toplan Ödemesi 280
15.2.2.8.2 İhya İşlemleri 280
15.3 Ölüm Sigortası 281
15.3.1 Ölüm Sigortasından Sağlanan Yardımlar 281
15.3.2 Ölüm Sigortasından Yararlanma Sarıları 282

15.3.2.1 Ölüm Sigortasında Sigortalıya ilişkin Koşullar 282
15.3.2.2 Ölüm Aylığında Hak Sahiplerine ilişkin Koşullar 282

15.3.3 Ölüm Aylığının Başlangıcı 284
15.3.4 Hak Sahiplerine Paylaştırılması 286

15.3.4.1 Eşe Bağlanacak Aylığın Oranı 286
15.3.4.2 Ana Ve Babaya Bağlanan Aylıkların Oranı 286
15.3.5 Ölüm Aylığının Kesilmesi-Yeniden Başlaması Ve Dıınım Değişiklikleri 256
15.3.5.1 Dul Eşin Aylıkları 286
15.3.5.2 Erkek Çocukların Aylıkları 287
15.3.5.3 Kız Çocukların Aylıkları 287
15.3.5.4 Malûl Çocukların Aylıkları 288
15.3.5.5 Ana Ve Babanın Aylıkları 288
15.3.6 Ölüm Toptan Ödemesi Yapılması Ve İhya İşlemleri 289
15.3.6.1 Ölüm Toptan Ödemesi Yapılması 289
15.3.6.2 Ölüm Toptan Ödemesinin ihyası 289

15.3.7 Evlenme Ödeneği Verilmesi 289
15.3.8 Cenaze Ödeneği Ödenmesi 290
15.4 Diğer Hususlar 290
15.4.2 Belediye Başkanlarının Durumu 290
15.4.3 Gelir Ve/Veya Aylıkların Birleşmesi 291

15.4.3.1 Aylıkların Birleşmesi 291
15.4.3.2 Gelirlerin Birleşmesi 292
15.4.3.3 Gelir Ve Aylıkların Birleşmesi 292
15.4.3.3.1 Kanunun Yürürlük Tarihinden Önce Bir Veya Birden Fazla Dosyadan Gelir Ve Aylık 292
15.4.4 Fiili Hizmet Süresi Zammının Tahsis İşlemlerinde Değerlendirilmesi 293
15.4.4.1 Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlanma Şartları 293
15.4.4.2 Prim Oranları.::: 29615.4.4.3 Fiili Hizmet Süresi Zammının (Fhsz) Hesaplanması 296
15.4.4.4 Fiili Hizmeı Süresi Zammının Emeklilik işlemlerinde Değerlendirilmesi 296
[5.4.4.4.1 Prim Ödeme Ciün Sayısına İlavesi 296
15.4.4.4.2 Yaş Hadlerinden İndirim Yapılması 296
15.5 Borçlanmalar Ve Borçlanılan Sürelerin Aylık Hesabında Değerlendirilmesi 297
15.S.1 Borçlandırılacak Süreler 297
155.2 Borçlanma Prim Tutarının Hesabı, Tebliği Ve Borçlanma Tutarlarının Ödenmesi 298
15.6 Memurların Emeklilik Şartlan 298
15.6.1 Erkek Memurlar İçin Emeklilik Şartları08.09.1999 Gününden Önce işe Girmiş Erkek Memurların Durumu
Normal Emeklilik Şartları
Erkek Memurların Yaşlılıktan Emekliliği
08.09.1999 ile 30/04/2008 Arasında ise Girmiş Olan Erkek Memurların Emekliliği
1.2.1
Erkek Memurların Yaşlılıktan Normal Emeklilik Şanları 301
Erkek Memurların Yaşlılıktan Emekliliği (5400 Gün İle) 301
01.05.2008 Gününden Sonra işe Girenlerin Emeklilik Şartlan 301
Normal Emeklilik Şartlan (Erkek Memurlar) 301
Erkek Memurların Yaşlılıktan Emekliliği 302
15.6.2 Kadın Memurlar İçin Emeklilik Şartları08.09.1999 Gününden Önce İse Girmiş Kadın Memurların Durumu
İCadın Memurların Normal Emeklilik Şartları
Bayan Memurların Yaşlılıktan Emekliliği
OK.09.1999 ile 30/04/2008 Arasında işe Girmiş Olan Kadın Memurların Emekliliği....
Kadın Memurların Normal Emeklilik Şartları
Kadın Memurların Yaşlılıktan Emekliliği
01.05.2008 Gününden Sonra işe Giren Kadın Memurların Emeklilik Şartları 305
Kadın Memurların Normal Emeklilik Şartları 305
306
Kadın Memurların Yaşlılıktan Emekliliği
BÖLÜM XVI
.307
- EMEKLİ AYLIK TUTARLARININ HESAPLANMASI .
16.1 Kamu Görevlilerinin Emekli Aylık Ve İkramiyelerinin Hesabı 308
16.1.1 Kamu Görevlilerinin (Memur) Emekli Aylıklarının Hesaplanması 308
16.1.2 Kamu Görevlilerinin (Memur) İkramiyelerinin Hesaplanması ikramiyede Hizmet Yılı; 314
16.2 Bağ Kur Yaşlılık (Emeklilik) Aylığının Hesaplanması Genel Olarak; 319
16.3 A Sistemi 319
16.3.1 Al Sistemi 320
16.3.2 A2 Sistemi 320
16.3.3 Al Ve A2\\\\\\\′li Karma Sistem 321
16.4 B Sistemi (5510 Sayılı Yasa İle Getirilen Sistem) 322
16.4.1 2008 Ekim (Hariç)Ûncesi Kısmi Aylığın (A) Hesabı 323
16.4.1.1 2000 Yılı Öncesi Kısmi Aylığın Hesabı 323
16.4.1.2 2000-2008 Eylül (Dahil) Arası Kısmi Aylığın(A2) Hesabı (1479 Sk Md 36 Ve 324

16.4.2 20008 Ekim (Dah.il) Sonrası Kısmi Aylığın (B)Hesabı 324
16.4.3 Kısmi Aylıkların Birlesıirilmesi(5510 Sk Gm 2/C) 325

16.5 Ssk\\\\\\\′da 4a Yaşlılık Aylığının Hesaplanması 329
16.6 Hesaplama Yöntemi 330
16.7 A Sistemi 331
16.7.1 Al Gösterge Sistemi 337
16.7.1.1 Göslerge Rakamının Belli Edilmesi 331
16.7.1.2 Al Sisteminde Aylık Bağlama Oranı (Abo) 332
16.7.2 A2 (4447Sayılı Kamınla Getirilen Sistem) 333
16.7.3 B Sistemi (5510 Sayılı Kanunla Getirilen Sistem) 335
16.7.4 2008/Ekim (Hariç) Öncesi Sigortalı Olup, 2008 Ekim Dahil Sonrası Tahsis Talebinde Bulunan Sigortalılar (4a)
(Karına Sistem) 337
16.7.4.1 2008 Ekim (Hariç)Öncesi Kısmi Aylığın (A) Hesabı 337
16.7.4.1.1 2000 Yılı Öncesi Kısmi Aylığın (Al) Hesabı 337
16.7.4.1.2 2000-2008 Eylül (Dahii)Arası Kısmi Aylığın (A2) Hesabı 338
16.7.4.2 2008 Ekim (Dahil) Sonrası Kısmi Aylığın (B) Hesabı 338
16.7.4.3 Kısmi Aylıkların Birleştirilmesi (5510 SkGm 2/C) 339
16.8 Aylık Bağlama İşlemlerinde Kullanılacak Veriler 340
BÖLÜM XVII - ÖZLÜK DOSYALARI 347

17.1 Özlük Dosyalarının Düzenlenmesi
17.2 Özlük Dosyası Oluşturulmasının Faydalan ..

17.2.1 Zorunlu Belgeler 349
17.2.2 Gerekli Belge/er 350
17.2.3 Özlük Dosyalarını Saklama Süresi 351
17.2.4 Özlük Dosyalarını incelemeye Yetkili Memurlar Ve Merciler 351
17.2.5 Özlük Dosyası Düzenlenmemesi Halinde Uygulanacak İdari Para Cezaları 351
17.2.6 Hukuki Sorumluluk 352
BÖLÜM XVIII - İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ 353
18.1 İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARI 354
18.1.1 iş Kazaları 354
18.1.1.1 İş kazası Tanımları: 354
18.1.1.2 İş Kazalarının Nedenleri 355
18.1.2 Meslek Hastalıkları 355
18.1.2.1. Meslek Hastalıklarının Sınırlandırılması 355
18.1.3 iş Kazası ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri 356
18.1.4 İş Kazalarında ve Meslek Hastalıklarında Bildirim Yükümlülüğü 359
18.1.5 i; Kazalarının Adli Sonuçları 359
I S. 1.5.1 Ceza Hukuku Yönünden; 359
18.1.5.2 Tazminatı Hukuku Yönünden 360
18.1.6 iş Kazalarının ye Meslek Hastalıklarının Maliyetleri: 360
Doğrudan Maliyetler: 360
Dolaylı Maliyetler: 360
18.2 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI 360
18.2.1 Kanunlar 360

18.4.2.4 Yıllık Çalışma Planı
18.4.2.5 Yıllık değerlendirme rapora 371
18.4.2.6 Görevlendirme belgesi ve sözleşme 371
18.4.2.7 Mesleki Bağımsızlık ve Gizlilik 372
18.4.2.8 İşyeri Hekimlerinin Çalışma Süreleri 372
I 8.4.2.9 İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri 372
18.5 İşletme Belgesi 373
18.5.1 İşletme Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler? 373
18.5.2. İşletme Belgesi Hangi Durumlarda Geçerliliğini Kaybeder? 374
18.6. İşin Durdurulması/İşyerinin Kapatılması 374
18.6.1 Süreç: 374
18.6.1.1 İşın Durdurulması: 375
18.6.1.2 İşyerinin Kapatılması 375

18.7 İşçinin Tehlike Bildirimi 375
18.8 Ağır ve Tehlikeli İşler 375
I S.S. I Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği 375
18.8.2 Ağır ve Tehlikeli İşler için Mesleki Eğilim 376
Mesleki Eğitimin Belgelendirilmesi; 376
18 9.1 Sağlıkla İlgili Rapor, Kontrol Ve Aşılar 377
18.9.2 İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İle İlgili Belgeler: 379
18.9.3 Yangına Karşı Alınan Tedbirlerle İlgili Belgeler 380
18.9.4 Makine Tezgah ve Tesislerin Kontrol ve Deneyleri 380
18.9.5 Çalışanların Ehliyetleri ve Belgeleri: 382
18.9.6 İşyerinde Tutulması Gerekli Defter ve Kayıtlar 382
18.13 İş Kanunu Uyarınca. İSG Hükümlerinin Y\\\\\\\′crinc Getirilmemesi Durumunda Uygulanacak İdari Para Cezaları
387
BÖLÜM XIX - İŞVERENLERİN TUTMAK ZORUNDA OLDUKLARI DEFTER BELGH VE EVRAKLAR İLE
İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR? 396
19.1 Kimler defler tutmak zorundadır? 397
19.3 VUK Madde 182 - Bilanço esasında aşağıdaki defterler tutulur: 397
19.4 KİMLER 1. SINIF TACİRDİR ?( V.U.K MADDE 177\\\\\\\′YEGÖRE) 397
19.6 TACİRLERDE SINIF DEĞİŞTİRME 397
19.7 Defterlerin tasdik ettirilmesinde önemli noktalar nelerdir? 398
19.7.1 Tasdik süresi açısından, defterlerin durumu nedir? 398
19.7.2 Tasdik veri açısından, defterlerin durumu nedir? 398
19.7.3 Tasdikin yasal süre içinde yapılmaması halinde ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir? 398
19.7.4 \\\\\\\′Tasdikin yasal süre içinde yada hiç yaptırılmamış olması durumu: Bu durumda kayıtlar geçersiz sayılacaktır: ..399

19.8 Defterleri lutarkcn-yazdırırkcn dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? 399
19. ü.2 Defter ve belgeler için uygulanan zamanaşımı süresi nedir? 399
19.8.3 işveren/erce Tutulacak Kayıt Ve Belgelerin Geçersizlik durumları ve uygulanacak idari para cezaları 400
19.9 İş verenlerce Tutulacak Kayıt Ve Belgelere Geçersizlik halinde uygulanacak idari para cezaları ne
kadardır?400
19.10 Kayıt Ve Belgelerin İbrazının Talebi Halinde süre nedir? 400
BÖLÜM XX- İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENLERİN İLİŞKİ İÇİNDE BULUNDUĞU KURUMLAR? 401
20.1 İşveren -Sgk ilişkileri (4 a\\\\\\\′h çalışanlar acısından) 402
20.1.1 İşyeri Dosyasının Açılması ve işyeri bildirgesi 402
21). İ.l. I İşyeri bildirgesine göre tescil (Gelir vergisi mükellefleri-Tüzel kişiler 402
20.1.1.2 İşyerini» lespil veya resmi belgelere istinaden tescili (kurum müfettişleri yoklama memurları-ihale makamları) 402
20.1.1.3 Yapıldığı sonradan anlaşılan inşaatların tescili 402
20.1.2 İşyeri bildirgesinin verilme tarihi; 402
20.1.2 Bildirgenin yasal sürede verilmemsi halinde uygulanacak idari para cezası; 402
20.1.4 Aynı işkolunda bulunan birden çok kara -deniz-havayolu ulaşım aracının olması 403
20.1.5 Taşeron! al t işveren) dosyalarının açılması durumu: 403
20.1.6 Geçici iş ilişkisi olması halinde yeni işyeri dosyası açılması gerekir mi? 403
20.1.\\\\\\\′\\\\\\\′ işyerinin unvan, nev\\\\\\\′i değiştirmesi yada birleşme/bölünme durumlarına yapılması 403
20.1.S Faaliyeti olmayan işyeri dosyalanılın kapatılması mümkün müdür? Faaliyeti mevsimlik olan işyerlerinde işyeri
dosyası her mevsim tekrar açılıp kapanacak mı? 403
2(1.1.9 İş ortaklıkları ve konsorsiyumların sigorta tescil işlemleri; 404
2lı. 1 1<> KUMU kurum ve kuruluşlarında hem 4a(işçi) hem de 4c li(memur) çalıştırılması halinde işyeri dosyası nasıl
açılmalıdır? 104
20.1.11 Konsorsiyumların işyeri dosya tescil işlemleri ortak şirketler bazında mı yoksa tek bir işyeri dosyası üzerinden
mi yapılır? 404
20. i. 12 İşveren vekili kimdir7 işveren vekilinin işle ilgili işlemler açısından sorumluluğu nedir? 404
20.113 Serbest muhasebeci malı müşavir işveren vekilimi dır? 405
20.2.1 İşçi İşe Giriş Bildirgesinin işveren tarafından düzenlenip gönderilmesinde dikkat edilmesi geren noktalar nelerdir?
405
20.2.1 lîşe giriş bildirgesi \\\\\\\\enne süresi 405
20.2.1.2 İşveren tarafından İşçi İşe Giriş Bildirgelerinin verilmesinde süre açısından ve istisnai durumlar nelerdir? 405
10.2.i.3 İşçinin geç bildirilmesi halinde yürürlükle olan idari para cezası ne kadardır? 405
20.2.1.4 İşverenin Vereceği İşe Giriş Bildirgesi elden yada posta yoluyla verilebilir mi? 406
20.2.1.5 Yabancı uyrukluların yada 403 sayılı Türk vatandaşlığı kanununun 29 406
20.2.1.6 İşçiden işe girişle alınacak belgeler nelerdir? 406
20.2.1.7 Çocuk ve genç işçilerin İstihdamında dikkal edilecek noktalar nelerdir? 407
20.2.1.8 İşçinin vereceği işe giriş bildirgesi ne zaman verilir? Verilmemesi halinde İPÇ 407
20.3 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Verilmesi 407
203.1 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Verilmesi ve ödenme tarihleri? 407
20.3.2 2009 yılı ilk dönemi için uygulanmakta olan tavan -taban rakamları nedir? 407
20.3.3 Tüm Sigorta Kollan Ve Prim Oranlan ? 407
20.3.4 Bazı sigorta kollarının uygulanacağı sigortalılar kimlerdir? 408
20.3.5 SGDP Sigorta Kolları Ve Prim Oranları9 408
20.3.6 Sigorta Kolları Ve Prim Oranlarında değişiklik durumunda uygulama? 409
20.3.7 Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Verilme süresi ve zamanında verilmeme halinde uygulanacak İPÇ 409
20.3.9 Çağrı üzerine çalışmada Prim gün sayısının tespiti? 410
20.3.10 Taşeronların Aylık Prim Ve Hizmet Belgesi Vermesi 411
20.3.11 Asıl işveren ile Taşeronlarda muvazaalı işlemler 411

20.3.12 Yurt dışına götürülen Türk işçiler için uygulanacak prim kolları: 412
20.3.13 Geçici iş ilişkisi kurulması halinde yapılması gerekenler nelerdir? 412
20.4 İssizlik Sigortası Primleri Ve İssizlik Ödeneğine Hak Kazanma Şartlan 412
20.4.1 işsizlik ödeneğinden faydalanmanın genel şartları? 412
20.4.2 120 gün aralıksız çalışma şartının yerine getirilmesinde prim yatırılmayan sürelerin 413
20.4.3 İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı bir nedenle feshedilmiş olması halinde işsizlik ödeneği alınması mümkün
olabilir mi? 413
20.4.4 Askere giden işçi işsizlik ödeneği talep edebilir mi? 413
20.4.5 İşsizlik ödeneği ödenmesinde hak düşürücü nedenler 413
20.4.6 işsizlik ödeneğinden yararlanmış bir işçi tekrar işsiz kalırsa yeniden bu ödenekten yararlanabilir mi? 414
20.4.7 İşsizlik ödeneği miktarı ? 414
2..4,8 İnternetten prim bildirgelerinin gönderilmesi: 414
20.4.9 Aylık Hizmet Prim Bildirgelerinin yasal sürede verilmemesi halinde kesilen İdari Para Cezalan

20.4.10 İnternetten Aylık Hizmet Prim Bildirgelerinin verilmesi? 415
20.4.! 1 Ek ve iptal bildirgelerinin internetten verilmesi? 415
20.4.12 Prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazancın sıfır olması durumunda yapılacak işlem; 416
20.4.13 Belgenin yasal süre içinde verilmemesi durumunda sıfır kazançlı -günlü sigortalıların idari para cezalan kesilmesi
acısından sigortalı sayısına dahil edilme durumu; 416
20.4.14 E bildirge uygulamasında s mm m değişikliklerinde şifre iptali-yeni şifre alımı 417
20.5 Yasal Mevzuata Göre İşverenlere Teşvik Çeşitleri 417
20.5.1 Yürürlükte olan teşvikler nelerdir? 417
20.5.2 18-29 yaş arası erkekler ve 18 yaşından büyük kadınları işe aldıklarında işv. primlerinin devlet tarafından
ödenmesi 417
20.5.3 İstihdamı artırmak için issizlik sigortasından işv. primlerinin devlet tarafından ödenmesi hangi koşullara bağlıdır?
417
20.5.4 5510 sayılı kanunun 81 maddesinin 1 .fıkrasına eklenen bende göre ııyg. %5 işveren prim teşviki için gereklişartlar nelerdir?..
Özürlü istihdamı teşviki nedir?
Özürlü istihdamı teşvikinden yararlanmak İçin yapılması gerekenler nelerdir?
Özürlü teşvikinden yararlananlar İnternetten hangi kanun türünü seçeceklerdir?
Özürlü istihdamını teşvikle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar?
Özürlü teşvikinden yararlanmak isteyenlerin kuruma başvurmaları gerekiyor mu?
İşten Çıkış Bildirgelerinin Verilmesi
Eksik Çalışma Belgesinin Verilmesi
Eksik Çalışma Belgesinin verilmemesi halinde kesilecek İPÇ 420
İşçinin verebileceği işe giriş bildirgesi (Ek 3) 420
İdari para cezaları ile ilgili uygulamalar ve itiraz yöntemleri 420
20.6 4b\\\\\\\′ ye Tabi Olarak İşverenin Kendi Sosyal Güvenliği İçin Yapması Gerekenler 421
20.6.1 4b\\\\\\\′ Ye Tabi Olarak İşverenin Kendi Sosyal Güvenliği İçin Yapması Gerekenler (Eski 421
20.6.2 4b lilerin Giriş Bildirgesi SGK ya kim verecek? 421
20.6.3 4b lilerin sigortalılıklarının bitişi SGK ya ne kadar sürede bildirecek? 422
20.6.4 4b\\\\\\\′ Ye Tabi Olarak İşverenin Prim oranlan ve prim matrahının tespiti 422
20.6.5 4/b ye tabi (Eski Bağ-Kur diye adlandırılanlar) sigortalıların prim oranlan 422
20.6.6 20.6.7 20.6.8 20.6.9
4/b ye tabi emeklilerin ödeyecekleri SGDP oranları nedir? 422
İşverenlere erken ödeme indirimi 423
Tescilsiz bağ-kur\\\\\\\′luiarın durumu: 423
5 Yıldan fazla borcu olan bağ-kurluların durumu ne olacak? 423
20.7 Çalışma bakanlığı İşyeri Dosyasını nerede, nasıl açacağız? 423
20.8 VERGİ DAİRESİ İLE İLİŞKİLER 424
20.9 BORDRO UYGULAMALARI 425
20.9.1 Ücret bordrosu nedir? 425
20.9.2 Ücret pusulası nedir? 425
20.9.3 Ücret Bordrosunda bulunması gereken bilgiler nelerdir?Bilgilerin olmaması halinde kesilecek İPÇ ? 425
20.9.4 Ücret Hesap Pusulası düzenleme mecburiyetinde miyiz? Düzenlememenin cezası nedir? 426
20.10 Asgari geçim uygulamaları 426
20.10.1 Asgari Geçim İndiriminin hesaplanması nasıl yapılacaktır? 426
20.10.2 Asgari geçim indiriminden kimler faydalanabilir? 426
20.10.3 Asgari geçim ind.; aile ferilerinin, emekli maaşı olanların ve boşananların durumu nasıl dikkate alınacaktır?
427
20.10.4 20.10.5 20.10.6 20.10.7 20.10.8
Yıl içinde işyeri ve işvereni değişen ücretliler hangi tarihten itibaren asgari 427
Sakatlık indiriminden faydalananlar için asgari geçim indirimi nasıl uygulanır? 427
Medeni durum ve çocuk sayısının değişmesi durumunda asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır? 427
Asgari Geçim İndirimi Hesaplaması nasıl yapılır? 427
Ticaret veya serbest meslek erbabı olan ancak ücret geliri olmayan eşten dolayı asgari geçim indiriminden
yararlanılabilir mi? 428
20.10.9 Net ücret üzerinden anlaşılması durumunda asgari geçim indiriminden yararlanılabilir mi? 428
20.10.10 Ücretlilerin asgari geçim indirimine ilişkin \\\\\\\"Aile Durumu Bildirimi \\\\\\\"ni nereye 428
20.10.11 İşveren/erce ücretlilerden Aile Durumu Bildirimi ekinde vukuatlı nüfus kayıl örneği istenilip istenilmeyeceği?
429

20.10.12 18 yaşından büyük, çalışmayan ve öğrenim görmeyen çocuklardan dolayı asgari geçim İndiriminden
yararlanrlabi/inir mi? 429
20.10.13 25 yaş allı Öğrenim gören çocuklar için asgari geçim indiriminden yararlanılabilir mi? 429
20.10.14 Konutlarda kapıcı olarak çalışanların asgari geçim indiriminden faydalanmaları mümkün mü? 429
20.10.15 Aile bildirimi ne zamana kadar yapılmalıdır? 429
20.11 Prime esas kazancın tespitinde dikkate alınacak unsurlar nelerdir? 429
20.11.1 Prime tabi kazançlar nelerdir? 429
20.11.2 Prime Tabi Olmayan Kazançlar nelerdir? 430
20.1 i.3 Prime kısmen tabi olan kazançlar